LIGNATONE MANDOLIINI

028

Mandoliini todennäköisesti 50-luvulta tuli kunnostettavaksi. Soittimessa ei ollut mitään nimeä eikä numeroa. Sunburst-värjäyksessä käytetty ruskea väri oli kuitenkin samanlaista kuin saman aikakauden tsekkoslovakialaisissa Lignatone-kitaroissa. Vastaavaa väriä en ole muissa soittimissa nähnyt, paitsi myöhemmissä Neuser-bassoissa, jotka nekin tulivat samalta suunnalta.

Kannessa oli iso halkeama ja halkeaman reunat olivat taipuneet ylöspäin, kuten usein käy.

029

Kantta lämmitettiin lämpölampulla, jotta halkeaman reunat saataisiin suoristettua.

031

Kannen puristusta suoraksi.

032

Kansi on nyt suoristettu ja tuettu muutamalla klossilla,  irronneet rimat on liimattu kiinni. Seuraavaksi on halkeaman täytön vuoro.

033

Halkeama täytettiin värjätyllä epoksilla. Uulatuotteen värijauheista löytyy hyviä luonnollisia sävyjä tähänkin tarkoitukseen, kts. Uulatuote

Epoksia myy Turun seudulla ainakin Lamipro: Lamipro

087

Epoksin päälle laitettiin ohut kerros selluloosalakkaa, lopuksi koko kansi puleerattiin spriillä ja öljyllä.

088

Nauhojen  hionnan jälkeen kielet pantiin paikoilleen, satula ja talla säädettiin sopiviksi.

 

 

 

Advertisement

~ Kirjoittanut mrtapsa : 14.01.2017.

Vastaa

Täytä tietosi alle tai klikkaa kuvaketta kirjautuaksesi sisään:

WordPress.com-logo

Olet kommentoimassa WordPress.com -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Facebook-kuva

Olet kommentoimassa Facebook -tilin nimissä. Log Out /  Muuta )

Muodostetaan yhteyttä palveluun %s

 
%d bloggaajaa tykkää tästä: